Ads Top

Обвиненият в шпионаж в полза на Русия председател на Национално движение „Русофили“ Николай Малинов получи „Орден на Дружбата“ за „особени заслуги от руският президент Владимир Путин

за „особени заслуги за укрепването на мира, дружбата, сътрудничеството и взаимното разбирателство между народите“.


От Иван Бедров (Свободна Европа)

Обвиненият в шпионаж в полза на Русия председател на Национално движение „Русофили“ Николай Малинов вече е в България, научи Свободна Европа. Така той е спазил разрешението на съда да напусне страната между 1 и 5 ноември, за да получи правителствена награда в Москва. В понеделник президентът Владимир Путин му връчи „Орден на Дружбата“ за „особени заслуги за укрепването на мира, дружбата, сътрудничеството и взаимното разбирателство между народите“.

Във вторник говорителят на Кремъл Дмитрий Песков коментира, че не очаква тази награда да стане причина за преследване на Малинов в България.

„Ние смятаме, че подобен жест на признание към заслугите на Малинов за единството на руския свят и за развитието на дружбата и сътрудничеството между нашите два народа по никакъв начин не може и не трябва да бъде причина за някакво преследване“. Така Песков отговори на журналистически въпрос дали Кремъл се притеснява, че такова демонстративно награждаване може да развали двустранните отношения, предаде ТАСС.

В България Николай Малинов е обвиняем по член 105, ал. 1 от Наказателния кодекс: „Който се постави в услуга на чужда държава или на чужда организация, за да й служи като шпионин, ако не е извършил деяние по предходния член, се наказва с лишаване от свобода от пет до петнадесет години“. Заради това обвинение Малинов има наложена парична гаранция от 50 хиляди лева и забрана да напуска страната.

Говорителят на Путин Дмитрий Песков продължи с коментара си:

„Това (евентуално преследване – б.р.) би било нелогично и би имало много пагубни последствия... Ние разчитаме, че такива хора като него ще имат възможност и в бъдеще да работят за развитието на старите и исторически приятелски отношения между народите на нашите две страни“.

По-късно във вторник Малинов заяви пред Свободна Европа, че е разменил "няколко думи" с руския президент Владимир Путин по повод делото за шпионаж срещу него, но не пожела да влиза в конкретика по телефона. Добави, че никога не е имал намерение да остава в Москва, защото дейността му като обществен деятел е свързана изцяло с България и подобряването на връзките ѝ с Русия.

Попитан дали планира ново излизане в чужбина в края на месеца, за което съобщи преди ден прокуратурата, Малинов заяви, че е получил разрешение от спецсъда единствено за настоящата си визита в Москва, при която бе награден от Путин.

След като Малинов бе обвинен в шпионаж по т.нар. дело „Русофили“, пенсионираният генерал от КГБ Леонид Решетников получи десетгодишна забрана да влиза в България. В понеделник Решетников коментира в профила си във Фейсбук награждаването на Малинов от Путин.

„Русия помни своите приятели и никога не ги забравя. Нито в радост, нито в мъка. Заедно сме били, заедно ще бъдем.“

Пред „Блумбърг“ Николай Малинов е споделил, че в Москва се е срещнал с Решетников.

„Срещнах се с ген. Решетников – ядохме, пихме и отидохме на руска баня. Но най-важната ми среща бе с Путин и, за щастие, имах шанса да поговоря с него 5-6 минути за България, движение „Русофили“ и неговата оценка за нашата работа“.


Няма коментари:

Търсене в този блог

Изображенията в темата са от TrapdoorMedia. Предоставено от Blogger.