"КраСИВ Соц" представя: Толиати
В началото на 60-те години в света започва бум на автомобилостроенето. С огромен растеж на броят на автомобилите всяка година. В СССР закупуването на автомобили от частни лица става възможно в началото на 50-те години, но тогава изборът е твърде малък: най-достъпният лек автомобил е Москвич, най-скъпият Победа, а по-късно и Волга.
Съветската държава се опита да поправи ситуацията, като инструктира да създадат и пуснат в производство наистина „народен автомобил“. Вече имало „Запорожец“. Обаче никой не го харесвал и не се радвал на популярност. След анализ на ситуацията, правителството, председателствано от А. Косигин, предлага да се изгради нов автомобилен завод, който да произвежда повече от половин милион леки коли годишно и по този начин да задоволи търсенето на населението за лично моторно превозно средство.
Още през 1964 г. започва търсенето на възможни чуждестранни партньори. Проучва се автомобилното производство на Федерална република Германия (Volkswagen), Франция (Renault) и Италия (FIAT). Окончателният избор пада върху италианския концерн FIAT, който е известен европейски производител на автомобили от различни класове и също успява да произвежда повече от 600 хиляди автомобила годишно и можеше да проектира такъв гигантски завод, което е едно от основните условия.
На 3 януари 1967 г. Централният комитет на КПСС обявява изграждането на Волжския автомобилен завод от ударната бригада на Съюза на Комсомола. Хиляди хора, предимно млади, отиват в Толиати, за да построят автомобилният гигант.
От 1969 г. започват да се формират трудови колективи на завода, повечето от хората са участвали в изграждането на завода. Монтажът на производствено оборудване продължава в 844 домашни завода и 900 централи на социалистическата общност.
На 19 април 1970 г. първите шест автомобила VAZ-2101 Zhiguli напускат основната поточна линия на завода. През 2008 г. заводът е продаден на французите (Renault).
☭








Няма коментари: