Ads Top

На 5 декември 1931 г. комунистите взривяват московският катедрален храм "Христос Спасител"

Снимка на взривеният от комунистите през 1931 година храм "Христос Спасител" в Москва
Снимка на взривеният от комунистите през 1931 година храм "Христос Спасител" в Москва
На 5 декември 1931 г. в изпълнение на решение на ЦК на КПСС от юли същата година е взривен катедралният храм "Христос Спасител" в Москва. След като не успяват да реализират безумната идея за построяване на Дворец на съветите на това място (докарват го само до основите), по времето на Хрушчов комунистите превръщат излетите фундаменти в обществен плувен басейн (пик на историческия цинизъм). През 1990 г. започва възстановяването на храма, който е завършен в края на 1999 г. На 6 срещу 7 януари 2000 г. е отслужена първата тържествена Рождественска литургия във възстановеният храм.





Няма коментари:

Търсене в този блог

Изображенията в темата са от TrapdoorMedia. Предоставено от Blogger.