75 години от Кървавата Коледа в Македония
![]() |
| георги димитров и Йосип Броз Тито |
Вчера се навършиха 75 години от датата 7 януари 1945 г., когато във Вардарска Македония бяха избити хиляди българи без съд и присъда.
В навечерието на православната Коледа, на територията на днешна Северна Македония са избити хиляди българи без съд и присъда. Тази трагедия, известна като "Кървавата Коледа", вече в продължение на 75 години е най-голямото бяло петно в съвременната история на Македония.
Поголовното избиване на хиляди учени, лекари, юристи, дипломати, офицери и най-обикновени хора с българско самосъзнание е сред най-пазените тайни. Днес няма нито една книга, нито изобщо някакво разследване.
Както се казва един кръст за избитите да има, за да може човек да се поклони и където близките да запалят свещ в тяхна памет.
По заповед на югославския диктатор Йосип Броз Тито хиляди са товарени на камиони и избивани в дерета и горски местности - в Скопие, Куманово, Щип, Велес, Охрид, Гостивар, Битоля, Владимирово, Берово и Прилеп. Убийствата не подминават и по-малките населени места, включително и селата, където на първо място са избивани кметовете, учителите а на места поповете са влачени за брадите..
Операцията се ръководи от комунистическия лидер в Скопие, Лазар Колишевски. Той изпълнява нарежданията на Светозар Вукманович - Темпо, пратеник на диктатора Тито. Бащата на Колишев(ски) е български опълченец, а самият Лазар пише писмо до цар Борис III, в което определя себе си като българин. В избиването участват бивши сръбски четници, полицаи от времето на Кралска Югославия. Титовият режим връща обратно в Македония част от най-зловещите сръбски колонизатори за изпълнението на погрома.
В периода са убити в Охридско и Преспанско, около 23 000 българи. Десетки хиляди са арестувани и изпращани в концлагерите на Титова Югославия. В Скопие публично са линчувани над 100 души. Близо 900 пък умират от мъчения в скопското Кале, където са разстреляни над 70 офицери.
под знака на ☭

Няма коментари: