Създаване и развитие на българската армия - епизод на ИСТОРИЯ.BG ЪѪѢ
ЪѪѢ
След Освобождението на България със заповед № 1 от 20 юли 1878 г. на руския императорски комисар княз Александър Дондуков се създава Българската земска войска. Нейното ядро е българското опълчение, което се изгражда като постоянна армия с обща задължителна военна служба. За кратко време в армията са сформирани четири рода войски - пехота, артилерия, кавалерия и сапьори, а през 1879 г. се поставят основите на военния флот.
В края на 1878 г. Земската войска се състои от 31 хил. души, оборудвани с оръжие и боеприпаси от руската армия. Главните й задачи са отбраната на страната от външно нападение и подпомагане на външната политика с военни средства.
В по-късни етапи армията се използва често за постигането на вътрешно-политически цели, като при държавните преврати от 1881, 1886, 1923 и 1934 година.
източник: ЪѪѢ
Няма коментари: