Ads Top

Създаване и развитие на българската армия - епизод на ИСТОРИЯ.BG ЪѪѢ

ЪѪѢ

След Освобождението на България със заповед № 1 от 20 юли 1878 г. на руския императорски комисар княз Александър Дондуков се създава Българската земска войска. Нейното ядро е българското опълчение, което се изгражда като постоян­на армия с обща задължителна военна служба. За кратко време в армията са сформирани четири рода войски - пехота, артилерия, кавалерия и сапьори, а през 1879 г. се поставят основите на военния флот.

В края на 1878 г. Земската войска се състои от 31 хил. души, оборудвани с оръжие и боеприпаси от руската армия. Главните й задачи са отбраната на страната от външно нападение и подпомагане на външната политика с военни средства.

В по-късни етапи армията се използва често за постигането на вътрешно-политически цели, като при държавните преврати от 1881, 1886, 1923 и 1934 година.

източник: ЪѪѢ



Няма коментари:

Търсене в този блог

Изображенията в темата са от TrapdoorMedia. Предоставено от Blogger.