Ads Top

Бомбардировките над София - епизод на ИСТОРИЯ.BG ЪѪѢ


По време на Втората световна война България е жестоко бомбардирана от Великобритания и САЩ в периода 1943 г. - 1944 г. Най-много е засегната столицата София, но и други селища са атакувани, като Пловдив, Дупница, Враца, както и някои градове в контролираните територии - Скопие, Ниш... Изчислено е, че с общо 45 хил. бомби са атакувани 187 населени места в България и земите под български контрол. Загиват 4200 души.

Имам вярата, че България няма да направи отново същата грешка. Ако тя го стори, то българското селячество и нейният народ, за който във Велика Британия и в Съединените щати съществува истинско уважение, за трети път в рамките на 30 години ще се окаже въвлечен в ненужна и катастрофална война.
У. Чърчил преди съюзяването на България с Германия


източник: ЪѪѢ



Няма коментари:

Търсене в този блог

Изображенията в темата са от TrapdoorMedia. Предоставено от Blogger.