Избити без съд и присъда - епизод на ИСТОРИЯ.BG ЪѪѢ
Една от най-големите перверзии на безродния съд е вписването на вече избити и ликвидирани хора в списъците на осъдените.
Епизодът на ИСТОРИЯ.BG е посветена на избитите без съд и присъда от "Народния" съд българи.
„Нима за престъпленията на едни трябва да се отплаща с престъпленията на други?!“ - Стойчо Мошанов.
Народен или „Партиен съд“ да наречем съдебните процеси срещу елита на Царство България, проведени със съмнителна законност от БКП през 1944/1945 г?
Доколко са легитимни решенията на Народния съд? За това разговаряме с гостите:
Ивайла Александрова, автор на романа "Горещо червено" - художествено-документален разказ за съдбата на българската интелигенция в периода 1935-1965 г.
Проф. Ивайло Знеполски - изп. директор на Института за изследване на близкото минало
Историците доц. Даниел Вачков - директор на Института за исторически изследвания при БАН и доц. Михаил Груев - председател на Държавна агенция "Архиви"
Д-р Тони Николов - философ и публицист
На 1 февруари 1945 г. Първи състав на Народният съд осъжда на смърт трима регенти, шестдесет и седем депутати, министри, генерали и полковници. Повечето присъди са изпълнени още същия ден.
В кървавата сметка от 20 декември 1944 до 2 април 1945 г. влизат:
135 масови процеса в цялата страна.
Арестувани са 28 630 души.
Срещу 11 122 души са повдигнати обвинения съдбата на много други арестувани е неизвестна.
Процесите се извършват в Софийския университет, в Съдебната палата и в цялата страна. За около 4 месеца са издадени 9155 присъди, с които са осъдени на смърт 2730 души, 1 305 души получават доживотен затвор, а останалите – затвор от 1 до 20 години. Така един от хората с най-голям принос за спасяването на българските евреи Димитър Пешев е осъден от Народния съд на 15 години затвор „за фашистка дейност и антисемитизъм“, а Константин Муравиев е единственият оцелял министър-председател на България отпреди 9 септември 1944 г. За сравнение на Нюрнбергския процес са осъдени 19 души, от които на смърт 12. Присъдите се произнасят в името на „Симеон Втори, цар на българите“, тъй като все още действа Търновската конституция, въпреки че тя не позволява извънредни съдилища, каквото е т.нар. Народен съд.
Няма коментари: