105 години от битката при Одрин - епизод на ИСТОРИЯ.BG (2018) ЪѪѢ
13 март 1913 г. е фатална дата за османската армия. Защо?
Тогава храбрата ни войска успява да щурмува считаната за непревземаема Одринска крепост. Решителната победа на българската армия при Одрин довежда до края на Балканската война. А битката за Одрин остава в историята като Одринската епопея:
„Отвъд северния мост на Тунджа, пред временното комендантство пропусках войските и ги благодарих. В една от стаите бяха събрани пленените турски генерали и щабофицери и гледаха на нашите окъсани, но пълни с военна гордост и мъжество войски. В същото време други войски, обезоръжени и нещастни, вървяха на гъсти тълпи към о-ва Сарай... Скоро доведоха и Шукри паша. Поздравихме се. Предложих му да ме последва в автомобила, за да отидем на Каика, гдето го причакваше с щаба си командующият 2-ра армия ген. Иванов. Това е вече сън. Сън чудесен. Сън наяве! Подобни сънища се повтарят след столетия”.
– ген. Георги Вазов
"Една нация с население от по-малко от пет милиона и военен бюджет от по-малко от два милиона лири стерлинг годишно изведе на полето след четиринадесетдневна мобилизация армия от 400 000 мъже и в течение на четири седмици премина над 256 км във вражеска територия, плени една крепост и обсади друга, води и спечели две големи битки срещу наличната въоръжена сила на нация от двадесет милиона обитатели и спря едва при портите на вражеската столица. С изключение на японците и гуркхите, единствено българите от всички войници влизат в битка с непоклатимото намерение да убият поне един враг."
- британски военен кореспондент.
Какво вдъхновява нашите войници за голямата победа при Одрин?
източник: ЪѪѢ
Няма коментари: