Ads Top

Другите Българии - епизод на ИСТОРИЯ.BG ЪѪѢ



"Прочее тези племена, управлявани еднолично и владени не с любов, а със страх, храбро понасят трудностите и мъките. Те издържат и на жега, и на мраз, освен това и на недостиг от необходими неща. Те разполагат войските си не в укрепен стан, като персите и ромеите, но до деня на сражението са разпръснати по родове и колена, които пасат непрекъснато конете си, лете и зиме.” „Стратегикон на Псевдомаврикий”, VІ век

"През годините на Константин, който управлявал на Запад, Кробат, господарят на казаната България и на котрагите, завършил живота си. Той оставил петима синове и им завещал по никакъв начин да не се отделят един от друг и да живеят заедно, за да владеят те навсякъде и да не робуват на друг народ. Малко време след неговата смърт петте му синове се разделили и се отдалечили един от друг с тази част от народа, която всеки един от тях имал под своя власт. И първият син, наречен Батбаян, спазил нареждането на баща си и останал в земята на прадедите си досега, а вторият, неговият брат, наречен Котраг, преминал река Танаис и се заселил срещу първия брат. Четвъртият и петият прехвърлили река Истър, наречена още Дунав. Единият останал там, в аварска Панония, подвластен на хагана на аварите заедно с войската си, а другият стигнал до Пентапол в Равена и се подчинил на царството на християните…”


източник: ЪѪѢ 




Няма коментари:

Търсене в този блог

Изображенията в темата са от TrapdoorMedia. Предоставено от Blogger.