Българската ДС с установени връзки с Енвер Ходжа още от '55 г.
Държавна Сигурност на БКП си е партнирала с един от най-затворените комунистически режими, които историята познава. Службите на албанският диктатор Енвер Ходжа подписват договореност (на руски) още през 1955г.
![]() |
| Целият документ можете да видите долу. |
Държавна сигурност е сключила споразумение с албанския репресивен апарат на управлението на комунистическия диктатор в Тирана Енвер Ходжа още в средата на 50-те години на миналия век.
Това разкрива документ от архивите на ДС, който desebg.com публикува онлайн.
Той представлява строго секретен протокол (на руски език) на споразумение между МВР на Албания и МВР на НРБ от 5 декември 1955 г.
То е подписано в София и с него двете страни се споразумяват да си оказват взаимна помощ при легендирането и снабдяването с документи и прехвърлянето на свои агенти нелегали в Турция.
Освен това е постигнато сътрудничество в оказването на помощ между комунистическите режими в Тирана и София по различни оперативни мероприятия и лица, към които някоя от страните има интерес.
Те са се договорили да си обменят оперативна информация за положението в Гърция и Турция.
Репресивният апарат на Албания и НРБ се споразумяват и да изпращат свои оперативни работници, за извършването на вербовки в другата страна.
За българската страна документът е подписан от полк. Господин Гочев, по това време началник на Първо управление на ДС (разузнаването), а комунистическият режим в НРБ е представен и от майор Васил Коцев, бъдещ началник на Първо главно управление на ДС (1973-1986).
Прави впечатление, че споразумението по линия на Държавна сигурност с режима на Енвер Ходжа, прочул се с жестоките репресии в Албания, предшества подобни споразумения с ЩАЗИ, подписано няколко години след построяването на Берлинската стена и с КГБ през 1972 .
☭
източник: desebg.com




Няма коментари: