Краят на Средновековна България - епизод на ИСТОРИЯ.BG (2017) ЪѪѢ
„Не остана ни княз, ни вожд, ни наставник!“
Из приписка на монах Исая след битката при Черномен (1371 г.)
"След като се измина много време, в 1394 г., когато поради неизвестни божии тайни срещу Търново се извърши гневът и голямото агарянско нашествие, уви, стана и пълното тъжно разорение на тоя град заедно с околните (..) и голяма беше дързостта на нечестивите срещу благочестивите. О, позор!"
Йоасаф Бдински, из "Похвално слово за Филотея"
Според друг източник, монаха Блазиус Клайнер и неговата "История на България", написана една година преди Паисиевата, Втората българска държава престава да съществува още през 1370 г., много преди падането на Търновското и Видинското царство, преминавайки във властта на унгарските крале Лудвиг Унгарски, следван от Мария Унгарска, Карл Втори Унгарски и Сигизмунд Унгарски и Бохевски.
Имало ли я е България в XV век? Имало ли е български владетел след Иван Шишман и Иван Срацимир?
източник: ЪѪѢ
Няма коментари: