Ads Top

1 май - ден на труда

Наред с 8 март, който е ден на жената, празникът на труда 1 май е един от международните празници, които БКП и изобщо комунизмът “прегръщат” най-силно.

Спомен от масовите, задължителни манифестации организирани от комунистическата българска държава.  
Тъй като дори в наше време 1 май се асоциира най-вече с близкото соц минало, решихме да припомним някои факти за произхода на празника. 
Всичко започва на 1 май през 1886 година в Чикаго, където неофициална стачка "изважда" на протест хиляди работници в борбата им за 8-часов работен ден и цялостно подобряване на условията на труд. Събитието завършва с много ранени, дори и убити американски работници. На 1 май 1889 година се дава старт на Международния празник на труда, в почит на загиналите 3 години по-рано американски работници.  Денят на труда става един от най - почитаните български празници. "Беше всичко под строй и не мога да кажа, че беше по-хубаво. Вярно, ние бяхме, по-хубаво беше, че бяхме млади. Това беше най-хубавото", спомнят си днес хората. Някои дори поглеждат назад с усмивка: "Ходих на манифестация и с вдигнато знаме. Работникът се хванал за знамето, а началникът си седи долу и си пие водката или ракията"





Няма коментари:

Търсене в този блог

Изображенията в темата са от TrapdoorMedia. Предоставено от Blogger.