Утре скланяме глави в знак на признание и почит към жертвите на комунизма и тоталитаризма в България.
на 1 февруари ще се навършат 75 години от Кървавия четвъртък - денят на най-кървавата разправа на комунистите с българската интелигенция.
![]() |
| "И никакви съображения за хуманност и милосърдие не трябва да играят каквато и да е роля" - георги димитров |
На 1 февруари тази година, се навършват 75 години от деня, когато се произнасят най-масовите смъртни присъди в българската история. Тогава през 1945-а Първи и Втори състав на т.нар. Народен съд изпращат на разстрел около 150 души, сред които и трима царски регенти, трима министър-председатели, депутати, висши военни и царски съветници.
За периода 20 декември 1944 г. – 2 април 1945 г. съдилищата на Народния съд издават общо 2,816 смъртни присъди. За по-малко от четири месеца са арестувани 28,630 души (това са официални данни, а според изследователи те са много повече). Обвинения са повдигнати на близо 11,000 души, а на 9,155 от тях са произнесени присъди. Военният, политическият и част от интелектуалният елит на нацията отпреди войната фактически е унищожен.
Ето какво записва Царица Йоанна в спомените си:
„Върху телата на жертвите бяха изсипани камиони със сгурия. Надяваха се така да отклонят вниманието и народните поклонения. Узна се обаче кого прикриваха тези черни могили. Жени – и млади, и стари, се спираха безстрашно да се молят на тази земя. И аз самата, придружавана от една или друга от моите дами, отивах да коленича край този общ гроб. Носех пълен траур…“

Няма коментари: