Ads Top

Новият собственик на незавършеният комплекс на ИПК "Родина" ще го разруши до края на 2020 г. (video)



Новият собственик на незавършеният комплекс на ИПК "Родина" ще го разруши до края на 2020 г. 
Един от символите на недовършените мащабни социалистически проекти до края на годината най-накрая ще отиде в историята.
В ход е процедура по събарянето на рушащата се от години сграда на ИПК "Родина" на столичния булевард "Цариградско шосе". Теренът зад нея е напълно разчистен. Съборено е и ниското 3-етажно тяло с лице към булеварда. Най-късно до края на годината трябва да бъдат премахнати и двете стърчащи кули, едната с 9, а другата с 15 етажа.
Историята на сградата

Историята на недостроената сграда започва преди повече от 40 години. През 1976 г. държавата решава да построи печатница, която да е най-модерната на Балканите. Предвидено е към нея да има и редакционен корпус, който да приюти всички столични журналисти начело с редакцията на официоза на комунистическата партия "Работническо дело".

Мащабният проект включва два корпуса – един на девет и един на петнадесет етажа и топла връзка между тях, триетажна сграда и две нива с подземни гаражи. Върху разгърната застроена площ от 50 000 кв. е трябвало да се разположат 600 кабинета, както и плувен басейн.

Строителството започва през 1982 г., а пет години по-късно печатницата е завършена. Тя е разположена на терен от близо 40 дка площ. В края на 1989 г. настъпват промените, България изпада в невъзможност да погасява заемите си и строителството на обекта е замразено. Така двете кули остават на груб строеж в продължение на 30 години.
През 2001 г. правителството на Иван Костов решава да продаде недовършената сграда на търг с начална цена от 7 млн. лева. Той се проваля поради липса на кандидати. Две години по-късно е обявена нова приватизационна процедура. Консорциум "Обединени български вестници" печели конкурса на Агенцията за приватизация и придобива 51% от капитала на дружеството с оферта от малко над 6 млн. лв.

Дялове в консорциума имат вестниците "Монитор", "Виж", "Дума", "Новинар", "Меридиан мач" и "Банкеръ". В работещата печатница години наред се продаваха вестниците на депутата от ДПС Делян Пеевски. Плановете за недовършения корпус бяха да бъде ремонтиран и въведен в експлоатация, но това така и не се случи.

По времето на тройната коалиция 2005 г. - 2009 г. се взима решение недовършената сграда да бъде разрушена и на нейно място да се вдигне нова, в която да се нанесе многобройната администрация на Националната агенция по приходите (НАП). Идеята е сделката да стане чрез размяна на имоти – НАП да даде на медийния консорциум, който вече се контролира от Ирена Кръстева – майка на депутата Делян Пеевски, 3-те сгради на НАП в центъра на София срещу бъдещата нова сграда на бул."Цариградско шосе". След критики, че се прави размяна на принципа "кон за кокошка" сделката пропада.
източник: ЪѪѢ



Няма коментари:

Търсене в този блог

Изображенията в темата са от TrapdoorMedia. Предоставено от Blogger.