Парижкият мирен договор от 1947 - епизод на ИСТОРИЯ.BG (2017) ЪѪѢ
На 10 февруари 1947 година в Париж е подписан мирен договор между България и съюзените и сдружени сили за прекратяването на положението на война. Българската делегация се води от Кимон Георгиев, въпреки че министър-председател на България е Георги Димитров. Седмица след влизането на договора в сила лидерът на опозицията Никола Петков е екзекутиран.
Знаете ли, че след края на Втората световна война единствена България от победените германските сателити излиза с териториални придобивки?
Съгласно Парижкия мирен договор (10 февр. 1947г. ) България запазва границите си отпреди влизането във войната (1 март 1941г.), като за нея остава да важи Крайовската спогодба (1940г.), с която Румъния ни връща Южна Добруджа.
Останалите клаузи на договора са неблагоприятни, защото България не е призната за съвоюваща държава - въоръжените сили са намалени и трябва да изплати репарации на Гърция и Югославия в размер на 70 млн. долара.
източник: ЪѪѢ
Няма коментари: