Мозайки изобразяващи Сталин и Путин изчезват от църква?
Огромният “Храм на въоръжените сили”, който наскоро бе завършен в покрайнините на Москва ще остане без мозайките изобразяващи Путин и Сталин.
Скандалните мозаечни пана, по които можеха да се видят ликовете на спорни началници от съвременните руски служби за сигурност (ФСБ), други настоящи (президента Путин, военният министър Алексей Шойгу), а и исторически (Сталин) лидери на страната наследила СССР, са били премахнати от грандиозният, православен храм.
Въпреки изказванията на официални лица на Русия, като това на руският заместник-министър на отбраната Андрей Картаполов, който обясни, че "Йосиф Висарионович е наш върховен главнокомандващ. Той понесе основната тежест на войната, взе най-отговорните решения. Да, и той върна религията като цяло. Защо трябва да се срамуваме от него?" се оказва, че църквата ще остане без Сталин и Путин. Променена е дори мозайката посветена на окупацията на Крим, като надписът "Крим е наш" вече е заменен с "Ние сме заедно".
Самият протойерей Леонид Калинин, председател на художествения съвет по изграждането на храма, който доскоро защитаваше проекта с аргументи, като този, че образите на Сталин и Путин трябва да останат по стените му, защото това е "историята на нашата страна" съобщи за промените. За причина се посочва огромното обществено недоволство.
Според говорителят на Руската православна църква Владимир Легойда, цитиран от "Интерфакс" изображения на Сталин в главния храм на армията на Русия не бива да има, защото "с името му са свързани много беди в живота на хората, които не може да бъдат зачеркнати от историята".
Пред радио "Вяра" той обясни, че по принцип винаги е имало практика в църковно пространство да се поставят изображения на светски лица, но фигурата на Сталин има съвсем определена символика. Говорителят, който не е дал еднозначна оценка на личността на диктатора и е заявил, че според него “Рязката реакция, която предизвика този художествен замисъл, свидетелства, че тази инициатива изисква по-широко обсъждане.”
☭

Няма коментари: